ZDROWA dieta

Pożywienie a razem z nią spleciona waga może być skarbnicą obsesji. Dążenie do wymarzonej sylwetki przy użyciu różnych diet może w jakiejś chwili wymknąć się spod naszej kontroli i stać się obsesyjną chorobą.

Styl sylwetek również pań tudzież i mniejszych, z naciskiem na takie pierwsze jest lansowany przez światek mediów i kreatorów mody. Kanony kobiecego piękna zmieniały się na przełomie mijających wieków, przeto nieprawdą byłoby stwierdzenie, iż problem zaburzeń odżywiania jest bliski wyłącznie naszej teraźniejszości. To, co człowieka odznacza na powierzchni calutkich dekad to świadomość istniejącego problemu oraz dostrzeganie mechanizmów oraz skutków zaistniałej sytuacji.

Jedną z częstokroć występujących schorzeń odpowiadających za zaburzenia jedzenia jest anoreksja. Nazwa anoreksji zostało wprowadzone pierwotny raz w siedemnastym i osiemnastym wieku poprzez aktualnych medyków, pomimo to sam problem istniał już wieki wcześniej. W dalszym już wieku na ciągłe do słownika europejskiego i amerykańskiego trafił termin „poszczące dziewczęta” i oznaczał charakteryzowała kobiety, jakie z nieznanych przyczyn odmawiały przyjmowania pokarmów. O ile odpuszczono już domniemania pokutujące poprzez setki lat, jakoby powstrzymywanie się od jedzenia pokarmów było oznaką świętości, nadszedł okres medycyny dwudziestego wieku i zdiagnozowania anoreksji jako poważnego schorzenia o podłożu psychicznym.

Do podstawowych symptomów anoreksji zalicza się:

  • Gwałtowna utrata wagi w krótkim okresie czasu
  • Perfekcyjne dążenie do lepszego wyglądu
  • Obsesja na punkcie ćwiczeń fizycznych
  • Unikanie jadania w gronie rodzinnym
  • Brak zapału i chęci do aktywności życiowej
  • Bulimia